مصر باستان

Email : javadkalani@Egypt.com

حفاري جديد در دره پادشاهان


یکی از مومیایی های متعلق به سه هزار سال پیش که طی حفاری های اخیر در دره پادشاهان مصر از زیر خاک بیرون آورده شد.
باستان شناسان با حفاری های جدیدی که در دره پادشاهان (Valley of Kings) مصر انجام دادند، توانستند با کشف یک مقبره جدید به اطلاعات جالب توجهی دست پیدا کنند.

دره پادشاهان از جمله مکانهایی در کشور مصر است که در آن فرعونهای مصر و دیگر افراد بزرگ خاندان پادشاهی دفن شده اند. در این دره، مومیایی هایی از ۱۸ سلسله اول فراعنه مصر - از حدود سال ۱۵۶۷ پیش از میلاد تا ۱۳۲۰ پیش میلاد - نگهداری می شود.

این مومیایی ها در تابوت هایی از جنس سنگ نگهداری می شوند که در درون آنها اغلب لوازم شخصی مومیایی بعلاوه ظروف محتوی غذا قرار داده می شوند. مصریان باستان بر این عقیده بودند که این وسایل اضافی در تابوت برای زندگی پس از مرگ لازم است.

آخرین بار در سال ۱۹۲۲ برای باز کردن مقبره توتان خانوم (Tutankhanum) در این دره حفاری های باستان شناسی صورت گرفت.

هفته گذشته یک تیم باستان شناسی به رهبری اوتو شدن (Otto Schaden) از دانشگاه ممفیس (Memphis) آمریکا، هنگامی که در حال حفاری و بررسی محوطه مقبره توتان خانم بود به موارد جالبی از جمله مقبره ای حاوی تعدای مومیایی برخورد کردند.

آقای اتو شدن در این باره می گوید :

"درست هنگامی که در نظر داشتیم تحقیقات را خاتمه دهیم به این مومیایی ها دست پیدا کردیم."

بنظر می رسد که این مومیایی ها متعلق به آخرین دسته از فراعنه سلسه هجدهم یعنی حدود سالهای ۱۵۰۰ پیش از میلاد باشند.

زاهی حواس (Zahi Hawass) یکی از باستان شناسان این تیم می گوید :

"از سال ۱۹۲۲ که مقبره توتان خانوم حفاری و کشف شد تا کنون اتفاق مهمی در این منطقه رخ نداده است."


Otto Schaden , Zahi Hawass
مومیایی های جدید بدست آمده در درون اتاقی در فاصله پنج متری پایین تر از سطح زمین قرار دارند. باستان شناسان احتمال می دهند که این مومیایی ها به افراد برگزیده ای تعلق داشته باشد که برای جلوگیر از غارت مقبره آنها توسط دزدان، تابوت هایشان به حیاط مقبره توتان خانوم منتقل شده باشد.

حواس اضافه می کند که :

"ما هنوز دقیقآ نمی دانیم که این مومیایی ها به چه دسته از افرادی تعلق دارند، اما آنچه مشخص است آنها از وابستگان خاندان پادشاهی بوده اند؛ پادشاه، ملکه یا از نجبا. در هر صورت وجود آنها در محوطه مقبره توتان خانم نشان می دهد که از بزرگان سلسله هجدهم بوده اند."

"به محض آنکه مومیایی ها و ظروف مربوطه بصورت کامل از خاک بیرون آورده شوند؛ آنها را به موزه مصر باستان در قاهره منتقل خواهیم کرد."

دره پادشاهان در فاصله ۵۰۰ کیلومتری جنوب قاهره قرار دارد و باستان شناسان امیدوارند تا پیش از شروع فصل گرما بتوانند مومیایی ها و متعلقات آنها را از زیر خاک بیرون بیاروند.

دره پادشاهان در مصر باستان گورستان فراعنه و وابستگان درجه یک آنها بوده است و تا کنون به تعداد ۶۲ مقبره در آنها کشف شده است.

مقبره کشف شده مساحتی در حدود ۵ در ۴ متر مربع دارد که باستان شناسان تا کنون تنها توانسته اند حدود ۳۰ سانتیمتر از ورودی آنرا حفاری کنند.

Reuters, Times Online
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم دی ۱۳۸۵ساعت 21:6  توسط جواد کلانی  |